پشتیبانی و دانلود

اپلیکیشن های VISAGRAND :

(به زودی در دسترس خواهند بود.)

تماس سریع:
واتس اپ: +1234567890 toronto@visagrand.com
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

راهنمای مهاجرت به کانادا

راهنمای مهاجرت به کانادا

مهاجرت به کانادا یا فرآیند مهاجرت به کشوری جدید یک روند هیجان انگیز است. از آنجایی که عموما اولین تجربه مهاجرت را تجربه می کنید، تا حدودی این فرآیند نا آشناست. این راهنما با هدف کمک به درک روند موجود برای زندگی و کار در کانادا توسط ویزاگراند تدوین شده است.

دو راه محبوب برای مهاجرت به کانادا وجود دارد: (برای عموم مردم این دو روش صدق نمی کند.)

۱- اخذ اقامت دائم

۲- مهاجرت به کانادا از طریق  ویزای کار موقت

مهاجرت به کانادا و اقامت دائم درکانادا :

هنگامی که ویزای مهاجرت کانادا برای اقامت دائم صادر می شود، این نوع ویزا بیشترین حقوق و تعهدات مشابه به شهروندان کانادایی را دارا است. این ویزا دائمی است و در صورت اخذ ویزا اقامت دائم، می توانید این ویزا را به دفعات نامحدود، تنها به شرط داشتن ۲ سال اقامت در هر دوره ۵ ساله، تمدید کنید. پس از ۳ سال اقامت در کانادا، می توانید برای اخذ تابعیت کانادا درخواست بدهید. کانادا تابعیت دوگانه را به رسمیت می شناسد. بنابراین، مجبور نیستید که گذرنامه فعلی خود را برای تابعیت کانادا باطل کنید.

تنها تفاوت های بین اقامت دائم و تبعیت کانادا عبارت است از:

اول اینکه شما به عنوان یک مقیم دائمی کانادا حق شرکت در انتخابات و حق رای ندارید. تفاوت دوم این است که  تبعیت یک حق بوده و سلب این حق از یک تبعه غیرممکن است. این در حالی است که اگر یک مقیم دائمی کانادا  مرتکب جرم جدی شود، امکان اخراج وی از خاک کانادا وجود دارد.

۶ راه اصلی برای مهاجرت به کانادا وجود دارد که عبارتند از: کارگر ماهر فدرال، کارگر ماهر استان کبک، برنامه های نامزدی استانی، مهاجرت خویشاوندی، مهاجرت سرمایه گذاران و کارآفینان و تجربه کانادایی. همچنین می توانید تحت عنوان پناهندگی در کانادا زندگی کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هر دسته به ادامه مطلب مراجعه کنید.

۱- کارگر ماهر فدرال (Federal Skilled Worker)

این ویزا برای نیروی کار ماهری در نظر گرفته شده است که احتمال داده می شود پس از اقامت در کانادا ثبات مالی پیدا خواهند کرد.

الزامات ارزیابی این مورد عبارت است از:

 • داشتن حداقل یک سال تجربه کاری مستمر تمام وقت یا معادل آن در 10 سال گذشته در یکی از 38 شغل واجد شرایط.
 • فرد حداقل به مدت یک سال به صورت قانونی در کانادا تحت عنوان کارگر موقت یا دانشجوی بین المللی زندگی کرده باشد.
 • دارای دعوتنامه کاری برای کار تمام وقت از جانب یک کارفرمای کانادایی باشد.

علاوه بر این، ۳ مشخصه دیگر نیز وجود دارد که فرد باید برای مهاجرت تحت ویزای کارگر ماهر فدرال تامین کند. اول، حداقل سطح تجربه کاری است. یک کارگر ماهر باید حداقل تجربه یکسال اشتغال به کار تمام وقت (یا معادل آن در یک زمان معین) داشته باشد. این تجربه کاری باید از جنس ماهیت و همچنین از نوع مشاغل گروه 0 یا مشاغل سطح A یا B در سیستم طبقه بندی ملی مشاغل کانادا (NOC) باشد. یک سال تجربه کاری شما باید در طول ده سال گذشته باشد. تجربه کاری که قبل از ده سال گذشته کسب شده باشد معتبر نمی باشد.

شرط دوم این ویزا، منابع مالی است. متقاضی باید نشان دهد که توان مالی کافی برای حمایت از خود و وابستگان خود به مدت ۶ ماه پس از ورود به کانادا را دارد. اگر شما یک فرصت شغلی تاثید شده داشته باشید، از این شرط صرف نظر می شود. اما بهتر است که توان مالی خود را ثابت کنید.

شرط سوم، یک ارزیابی مبتنی بر امتیاز است. سازمان تابعیت و مهاجرت کانادا (CIC) از یک سیستم مبتنی بر امتیاز برای سنجش توانایی متقاضی برای اقامت در کانادا استفاده می کند. متقاضیان بر اساس ۶ پارامتر امتیاز کسب می کنند. فرد باید در این ارزیابی حداقل به 67 امتیاز برسد تا بتواند این ویزا را دریافت کند. صرفا کسب نمره قابل قبول در این ارزیابی مهاجرت را تضمین نمی کند، زیرا مأمورین ویزای مهاجرت کانادا ممکن است از اختیارات خود برای تایید یا رد یک درخواست بر اساس ارزیابی خودشان استفاده کنند.

معیار های ارزیابی انتخابی این ویزا عبارتند از:

آموزش (حداکثر ۲۵ امتیاز)

 • از ۵ امتیاز برای اتمام دوره دبیرستان تا 25 امتیاز برای تکمیل دوره ارشد یا دکتری.
 • سیستم همچنین اعتبار گواهی های آموزش آزاد یا برنامه های کارآموزی را نیز در نظر می گیرد.

مهارت های زبان (حداکثر ۲۴ امتیاز)

 • کانادا از هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی به عنوان زبان رسمی استفاده می کند و شما می توانید امتیاز تسلط بر هر یک از آنها یا هر دو را دریافت کنید.
 • امتیاز ها به طور جداگانه برای ۴ مهارت اصلی خواندن، نوشتن، شنیدن و صحبت کردن در هر دو زبان رسمی بررسی می شود.

تجربه (حداکثر ۲۱ امتیاز)

 • امتیاز کامل برای چهار سال و بیشتر تجربه در یک سطح قابل قبول ارائه می شود.

سن (حداکثر ۱۰ امتیاز)

 • امتیاز کامل برای سنین ۲۱ تا ۴۹ سال در نظر گرفته شده است.

ترتیب اشتغال (حداکثر ۱۰ امتیاز)

 • اگر شما یک پیشنهاد شغلی دائم از کارفرمای کانادایی دارید یا جویای کار در کانادا هستید و اجازه کار موقت دارید، می توانید برای داشتن کارفرمای کانادایی امتیاز دریافت کنید.

سازگاری (حداکثر ۱۰ امتیاز)

 • این دسته شامل تعدادی از عوامل مرتبط با توانایی متقاضی برای تطبیق با زندگی در کانادا، از جمله تجربه قبلی در کانادا یا تحصیل در کانادا است.

در مجموع این سه عنصر، همراه با سایر الزامات مانند عدم سوپیشینه و معاینات پزشکی، بخش عمده ای از الزامات مربوط به ورود به کانادا را در دسته بندی کارگر ماهر فدرال تشکیل می دهند. اگر تمایل دارید در مونترال یا شهرهای دیگر ایالت کبک کار و زندگی کنید، باید معیارهای ارزیابی ایالت کبک را که در مورده بعدی آمده است، تامین کنید.

 

۲- کارگر ماهر استان کبک (Quebec Skilled Worker)

طبق توافق بین ایالت کبک و دولت کانادا، ایالت کبک دارای پروسه ارزیابی اختصاصی برای انتخاب مهاجران ویزای کارگر ماهر است. اگر قصد دارید ساکن  ایالت کبک شوید، براساس معیارهای انتخاب استان کبک و نه معیارهای مورد استفاده سازمان تابعیت و مهاجرت کانادا (CIC) ارزیابی خواهید شد. فرآیند درخواست برای مهاجرت به کبک، از سیستم امتیازدهی مشابهی استفاده می کند اما معیارهای ارزیابی نسبتا متفاوت است.

مانند سیستم فدرال، کبک از سیستم امتیازدهی برای ارزیابی مهاجران استفاده می کند. بدین منظور، متقاضیان مجرد باید حداقل 60 امتیاز از ده معیار ارزیابی کسب کنند؛ در حالی که متقاضیان متاهل یا دارای  شریک زندگی مشترک باید حداقل 68 امتیاز کسب کنند.

معیار های ارزیابی انتخابی این ویزا عبارتند از:

آموزش (حداکثر ۲۹ امتیاز):

 • امتیازات به طور جداگانه برای آموزش عالی و دوره های آموزشی مرتبط با شغل اختصاص داده می شود.
 • امتیاز اضافی برای داشتن بیش از یک مهارت تخصصی در نظر گرفته شده است.

پیشنهاد کار معتبر (حداکثر ۱۰ امتیاز)

 • امتیاز برای پیشنهاد کار از کارفرمای واقع در کبک بوده و در صورتی که این فرصت شغلی برای کار در خارج از منطقه مونترال باشد، امتیاز بیشتری اعطا می شود.

تجربه (حداکثر ۹ امتیاز)

 • با توجه به سیستم طبقه بندی ملی مشاغل کانادا (NOC)، امتیاز کامل برای چهار سال  بیشتر تجربه در سطح مهارت های مناسب اعطا می شود.

سن (حداکثر ۱۸ امتیاز)

 • امتیازات کامل برای متقاضیانبین ۱۸ تا ۳۵ سال.

مهارت زبان (حداکثر ۲۲امتیاز)

 • فرانسوی زبان رسمی ایالت کبک است. معیارهای انتخاب ایالت کبک، براساس توانایی های شفاهی بوده و توانایی های نوشتاری چندان اهمیت ندارد. حداکثر ۱۶ امتیاز برای مهارت های شفاهی زبان فرانسوی و ۶ امتیاز دیگر برای مهارت های شفاهی زبان انگلیسی در نظر گرفته شده است.

اقامت و خانواده در کبک (حداکثر ۹ امتیاز)

 • سابقه کار یا تحصیل در ایالت کبک و نیز وجود اعضای خانواده در این ایالت، به یک متقاضی کمک می کند تا سازگاری سریعتری با محیط داشته باشد. امتیازاتی برای هر دو این شرایط مد نظر است.

شاخص های همسر (حداکثر ۱۸ امتیاز)

 • اگر یک متقاضی متاهل یا دارای شریک زندگی مشترک باشد، ممکن است برای تحصیلات، آموزش، تجربه کاری، سن و زبان همسر خود امتیاز کسب کند.

فرزندان (حداکثر ۸ امتیاز)

 • حداکثر ۴ امتیاز برای هر کودک زیر ۱۲ سال و ۲ امتیاز برای هر کودک بین ۱۳ تا ۲۱ ساله اعطا می شود.

توان مالی (۱ امتیاز)

 • یک امتیاز برای داشتن بودجه کافی برای توان مالی پس از ورود در نظر گرفته شده است. درست است که ارزش توان مالی ۱ امتیاز است، اما بدون این شرط نیز برنامه به طور خودکار رد می شود.

سازگاری (حداکثر ۸ امتیاز)

 • این معیار برای ارزیابی کلی از توانایی متقاضی برای انطباق با زندگی در ایالت کبک است.

تامین این شروط منجر به کسب و صدور گواهی اقامت و اشتغال در ایالت کبک می شود که سازمان تابعیت و مهاجرت کانادا (CIC) برای مهاجرت به کبک به رسمیت شناخته شده است. متقاضی همچنین باید مدارک عدم سو پیشینه و معاینه پزشکی نیز فراهم کند.

۳- برنامه های نامزدی استانی (PNP)

یک راه سرعت بخشیدن به روند مهاجرت به کانادا، اقدام از طریق برنامه نامزدی استان (PNP) است. PNP شامل مشارکت بین دولت کانادا و دولت های ایالتی برای انتخاب افرادی است که مایل به مهاجرت به کانادا و اقامت در آن ایالت خاص هستند. اکثر ایالت های کانادا برای شرکت در این برنامه توافق دارند. تحت شرایط این توافق نامه ها، ایالت ها می توانند متقاضیان دارای مشاغل پرطرفدار و رایج و یا افرادی را که کمک های مهمی به ایالت خواهند کرد، انتخاب کنند.

برای مهاجرت به کانادا از طریق PNP، فرد ابتدا باید برای یک گواهینامه PNP به دولت ایالتی که مایل به اقامت است، درخواست دهد. هر استان بر اساس نیازهای خاص خود دارای الزامات و شرایط متفاوت است. شرایط هر استان و ایالت را در نوشته های دیگر ویزا گرند مطالعه کنید. پس از دریافت گواهی، فرد باید برای ویزای اقامت دائم کانادا اقدام کند. نامزدهای ایالتی، در دریافت اقامت دائم در اولویت قرار می گیرند.

استان های زیر در حال حاضر در برنامه نامزدی ایالتی شرکت می کنند:

 • آلبرتا
 • بریتیش کلمبیا
 • مانیتوبا
 • نیوبرانزویک
 • نیوفاندلند و لابرادور
 • نوا اسکوشیا
 • اونتاریو
 • جزیره پرنس ادوارد
 • ساسکاچوان
 • یوکان

نامزدهای ایالتی براساس شش معیار ارزیابی برنامه کارگر ماهر فدرال انتخاب نمی شوند.

 

۴- مهاجرت خویشاوندی (Family Class Sponsorship)

برنامه حمایت از خانواده، به شهروندان کانادایی یا افراد دارای ویزای اقامت دائمی که حداقل ۱۸ سال سن دارند، اجازه می دهد تا از خانواده های نزدیک به خودکه مایل به مهاجرت به کانادا هستند، حمایت کنند. برای حمایت از یک خانواده، یک شهروند کانادا یا مقیم دائم باید قراردادی راکه وی را به حمایت از اعضای خانواده مورد نظردر مدت ۳ تا ۱۰ سال پس از ورود آنها متعهد می کند، امضا کند. طول این توافقنامه وابسته به سن اعضای خانواده مورد حمایت و ماهیت رابطه است. برای درخواست مهاجرت خانوادگی، خانواده مورد حمایت نیز باید با امضای قراردادی متعهد شود که نهایت تلاش خود را برای کسب خودکفایی خواهند داشت.

برای حمایت از یک خانواده، یک شهروند کانادا یا مقیم دائم باید توانایی مالی برای تامین نیازهای اساسی و حمایت مالی افراد را داشته باشد. به عنوان یک قاعده کلی، حامی مالی باید به صورت فیزیکی در کانادا اقامت کند. یک حالت استثنا برای شهروندان کانادایی که مایل به حمایت از همسر، شریک زندگی مشترک یا فرزندان هستند، وجود دارد. بر اساس این استثنا، در صورتی که اسپانسر کانادایی بتواند قصد اقامتش در کانادا را تا زمان ورود حمایت شدگان اثبات کند، حضور فیزیکی وی الزامی نخواهد بود.

اعضای خانواده واجد شرایط برای حمایت مالی عبارتند از:

 • همسر یا شریک زندگی.
 • پدر و مادر یا پدربزرگ و مادربزرگ.
 • کودکان وابسته (باید کمتر از ۲۲ سال داشته باشند؛ مگر اینکه به دلیل وضعیت دانش آموز تمام وقت یا معلولیت نیازمند حمایت باشند.)
 • کودکان زیر ۱۸ سال (برادران، خواهران، خواهرزاده یا برادرزاده زیر ۱۸ سال و مجرد) که حامی قصد دارد به طور رسمی به خویشاوندی خواندگی قبول کند.
 • فامیل از هر درجه ای؛ در صورتی که حامی هیچ یک از اعضای خانواده ذکر شده در بالا را ندارد.

۵- مهاجرت سرمایه گذاران و کارآفینان (Business Immigration)

برنامه مهاجرت ویژه سرمایه گذاران و کارآفرینان برای افرادی تودر نظر گرفته شده است که بتوانند از طریق سرمایه گذاری و مهارت های مدیریتی خود به توسعه اقتصادی کانادا کمک کنند. افرادی که تحت این دسته قرار می گیرند، دارای منابع مالی هستند که اقتصاد کانادا را تقویت کرده و به اشتغال زایی کمک می کند. افرادی که دارای تجربه کسب و کار نسبتا بالایی هستند نیز تحت یکی از سه دسته برنامه مهاجرت سرمایه گاران و کارآفرینان قرار می گیرند. هر یک از این دسته بندی ها در اقتصاد کانادا اهمیت خاصی دارد.

برنامه سرمایه گذاران مهاجر:

این برنامه به دنبال جذب تاجران با تجربه ای است که مایل به سرمایه گذاری چشمگیر در اقتصاد کانادا هشتند. متقاضیان تحت این برنامه باید ارزش خالص حداقل ۸۰۰۰۰۰ دلار کانادا را ارايه کنند و اثبات کنند که این ثروت از طریق قانونی کسب شده است. علاوه بر این، سرمایه گذاران مهاجر باید ۴۰۰۰۰۰ دلار کانادا سرمایه گذاری کنند تا دولت کانادا آن را در پایان پنج سال با سود به خودشان بازگرداند. متقاضی باید به عنوان یک سرمایه گذار مهاجر واجد شرایط باشد. همچنین، طبق تعریف مقامات مهاجرتی کانادا، در مقام مدیریتی یک شرکت واجد شرایط باشد. متقاضیانی که به اقامت ایالت کبک تمایل دارند، می توانند تحت یک برنامه سرمایه گذار مشابه که توسط آن ایالت اداره می شود، اقدام کنند.

برنامه کارآفرین:

برنامه کارآفرین به مهاجران تجاری اختصاص دارد که قصد دارند نقش کارآفرین در اقتصاد کانادا را تقویت کنند. الزامات ارزش خالص سرمایه برای برنامه کارآفرین کمتر از سرمایه گذاران (دلار کانادا ۳۰۰۰۰۰ و نه ۸۰۰۰۰۰ دلار کانادا) است. متقاضیان تحت این گروه، باید در طول سه سال از ورود به کانادا مسئولیت و مالکیت حداقل یک سوم یک سرمایه گذاری در کانادا را داشته باشند. متقاضیانی که به اقامت ایالت کبک تمایل دارند، می توانند تحت یک برنامه کارآفرینی مشابه که توسط آن ایالت اداره می شود، اقدام کنند.

برنامه خود اشتغالی:

برنامه خود اشتغالی برای افراد با تجربه و دارای مهارت های مرتبط در کسب و کار، فرهنگ، ورزش و یا کشاورزی که می توانند از طریق فعالیت های شخصی، خود و وابستگان را از لحاظ مالی حمایت کنند، در نظر گرفته شده است. برای اقدام تحت این برنامه فرد ممکن است ملزم به اثبات تجربه، ارزش خالص و یا مدارک هنری، بسته به معیارها باشد. متقاضیانی که به اقامت ایالت کبک تمایل دارند، می توانند تحت یک برنامه شاتغال شخصی مشابه که توسط آن ایالت اداره می شود، اقدام کنند.

۶- تجربه کانادایی (Canadian Experience Class)

برنامه تجربه کانادایی به طور خاص به کارگران خارجی موقت و دانشجویان بین المللی که مایل به دریافت اقامت دائم کانادا هستند، اختصاص دارد. این برنامه ویژه افرادی است که پس از کسب تجربه کار و  یا تحصیل در کانادا، در جامعه کانادا زندگی کرده و روابط مهمی در جامعه و حرفه هایشان ایجاد کرده اند. حداقل شرایطی برای این متقاضیان وجود دارد:

فارغ التحصیلان  دارای تبعیت بین المللی با تجربه کار کانادا باید:

 • یک برنامه تحصیلی حداقل دو ساله را در یک موسسه آموزشی کانادایی با موفقیت به اتمام رسانده باشند.
 • ظرف مدت ۲۴ ماه از تاریخ درخواست، حداقل یک سال تجربه کار حرفه ای، یا فنی داشته باشند.
 • مهارت زبان متوسط ​​یا پایه، بسته به سطح مهارت شغلی خود را داشته باشند.

کارگران خارجی موقت باید:

 • ظرف مدت 36 ماه از تاریخ درخواست، حداقل دو سال تجربه کار حرفه ای یا فنی داشته باشند.
 • مهارت زبان متوسط ​​یا پایه، بسته به سطح مهارت شغلی خود را داشته باشند.

متقاضی که دارای اجازه کار موقت در کانادا بوده یا دفارغ التحصیلانی که بعد از تحصیل اجازه کار در کانادا دریافت کرده اند، می تواند در حین حضور در کانادا برای این مورد اقدام نمایند. برای افرادی که دیگر در کانادا نیستند، درخواست ها باید در عرض یک سال پس از استعفا از کار ارائه شوند.

* پناهندگی

کانادا به عنوان یک پیشگام جهانی در مسائل حقوق بشر، مسئولیت پذیرش پناهندگانی که در معرض خطر، آزار و اذیت و نقض حقوق بشر در کشور یا محل اقامت دائمیشان قرار دارند را بر عهده می گیرد. سیستم پناهندگان کانادا هر ساله هزاران نفر از این افراد را می پذیرد. پناهندگان ممکن است از دولت کمک بگیرند یا توسط افراد یا سازمان های کانادا به طور خصوصی حمایت شوند.

* برنامه کارگران خارجی موقت

برای افرادی که مایل به کار در کانادا هستند، آنها می توانند از طریق برنامه کارگران خارجی موقت درخواست مجوز کار موقت کنند. به عنوان یک قاعده کلی، این مجوزهای کار نیازمند پیشنهاد کارفرمای کانادایی است، هرچند موارد استثنا نیز وجود دارد. در اکثر موارد امکان تمدید این مجوزها از داخل کانادا وجود دارد اما بعضی از مجوز ها محدودیت زمانی دارند.

بسیاری از اوقات، برای صدور مجوز اشتغال کارفرمایان باید نظر منابع انسانی و توسعه اجتماعی کانادایی را فراهم کنند تا تأیید نمایند که اشتغال آن فرد بر کارگران کانادایی تأثیر منفی نخواهد گذاشت. برخی از موارد اشتغال از این قانون معاف هستند.

5/5 - (1 امتیاز)
ارسال یک نظر